WhatsApp ipuçları ve püf noktaları: Bu ayarları kullanarak bilgisayar korsanlarının WhatsApp’taki hususi mesajlarınızı okumasını engelleyin

0

[ad_1]

WhatsApp, dünyanın en güvenli şifrelemesine haizdir, sadece bilgisayar korsanları, siz, doğrusu kullanıcı vasıtasıyla sohbetlerinize girmek için toplumsal mühendisliği kullanabilir. İşte bir adım önde olmanın ve WhatsApp’ta verilerinizi güvende tutmanın yolu.

Feysbuk’un 2014 senesinde satın almış olduğu güvenli haberci WhatsApp’ın şu anda 2 milyardan fazla etken kullanıcısı var. Bu kullananların tümü, sohbetlerini meraklı gözlerden korumuş olan uçtan uca şifreleme ile korunmaktadır – aslına bakarsak WhatsApp da mesajlarınızın içeriğini göremez. Bu, WhatsApp’ta uygulanan Signal Messenger geliştiricileri tarafınca oluşturulan şifreleme protokolü yardımıyla. Uçtan uca şifreleme ve kullanıcıları ağ üstünden mesajlarını okumaya çalışan bilgisayar korsanlarından korurken, bilgisayar korsanları gene de kullanıcılardan gereksinim duydukları detayları almayı başarırlar.

WhatsApp, kullananların telefon numaralarına bakılırsa kimliklerini doğrular ve SMS üstünden bir doğrulama kodu gönderir. Bir kullanıcının hesabını “hackleme” planının bir parçası olarak, birçok WhatsApp kullanıcısı geçmişte malum bir şahıs şeklinde davranarak “yardım” isteyen fena niyetli kullanıcılardan dolandırıcılık çağrıları ve mesajlar aldı. Bu “toplumsal mühendislik”, çoğu zaman “telefon ağları kullanılamıyor” şeklinde bahanelerle beraber bir doğrulama kodu istemeyi ihtiva eder. Kullanıcı altı haneli kodu paylaştıktan kısa bir süre sonrasında, bilgisayar korsanı hesaplarına erişim kazanır.

Ek olarak okuyun: Akıllı telefon mu aramıştınız? Mobil Bulucuyu buradan deneyin.

Ne yazık ki, birçok kullanıcının bu şekilde bir sahtekarlığa kanmayacağını düşünebilirsiniz, sadece gerçek şu ki, doğrulama kodlarının iyi mi çalıştığını anlamış olmayan birçok şahıs, arkadaşlarına yardım ettiklerini düşünüyor, sadece aslına bakarsak hesaplarının tüm kontrolünü o kişiye veriyor. saldırgan. Saldırgan içeri girdiğinde, numarayı (tüm gruplarınızla beraber) başka bir numaraya aktarabilir ve orijinal hesabınızı silebilir. Ek olarak, arkadaşlarınızı hesaplarından çıkarırken sizmişsiniz şeklinde davranabilirler.

Yukarıdakilerin hepsinin başınıza gelmesini önlemek istiyorsanız, WhatsApp hesabınızı güvenceye almanın adımları burada. İlk adım, sebebi ne olursa olsun, dostunuz bulunduğunu iddia eden ve doğrulama kodu isteyen herhangi birinden gelen istekleri reddetmektir.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştir

Bu ayar, kullananların kendilerini bilgisayar korsanlarından korumak için WhatsApp hesaplarında etkinleştirmeleri ihtiyaç duyulan açık ara en mühim ayardır. Ayar, hesabınızda, SMS doğrulama kodunuzu aldıktan sonrasında hesabınızın kilidini açmak için kullanılacak altı haneli bir PIN belirlemenize olanak tanır. Bir bilgisayar korsanı SMS kodunuzu ele geçirmeyi başarsa bile, bu koda haiz değilse hesabınıza giriş yapması imkansız.

Adım 1) WhatsApp Ayarlarına gidin, Hesap’a ve arkasından İki Adımlı doğrulama’ya dokunun.

Adım 2) Şimdi ayarı etkinleştirin ve bir PIN girin. Doğru girdiğinizden güvenli olmak için PIN’i tekrardan girmeniz gerekecektir.

Adım 3) WhatsApp bu aşamada PIN’inizi kaydetmiştir, sadece unutmamak ve kendi hesabınızdan kilitlenmek için ara sıra PIN’inizi girmenizi isteyecektir.

Gizlilik ayarlarınızı iki kez deneyin

Bu ayarlar, hesabınızın kontrolünü yakalayan bilgisayar korsanları ile direkt ilgili olmasa da, saldırganlara kim olduğunuz ve toplumsal mühendislik kullanıcıları olabilecek kişiler hakkında oldukca iyi bir düşünce verebilir. Bunun olmasını önlemek için, kişisel bilgilerinizi bilgisayar korsanlarının ve vicdansız unsurların elinden uzak tutacak şekilde gizlilik ayarlarınızı yapmalısınız.

Adım 1) WhatsApp Ayarlarına gidin ve Hesap’a ve arkasından Gizlilik’e dokunun.

Adım 2) Şimdi Son Görülme, Hakkında, Profil Fotoğrafı ve Durum ayarlarını deneyin. Tanımadığınız asla kimsenin bu detayları görememesini sağlamak için bunların hepsinin “Kişilerim” olarak ayarlandığından güvenli olun.

Adım 3) Kişisel informasyon isteyen bilinmeyen göndericilerden gelen mesajları engellediğinizden ve söyleşi menüsünü kullanarak WhatsApp’a bildirdiğinizden güvenli olun.

Leave A Reply