WhatsApp’ı bir ustalaşmış benzer biçimde kullanmak için 14 İpuçları ve Püf Noktaları – Phandroid

0

[ad_1]

Feysbuk’a ilişik WhatsApp, bugüne kadarki en popüler ve en büyük mesajlaşma uygulamalarından biridir. İstatistiklere bakılırsa, WhatsApp ayda 2 milyardan fazla şahıs tarafınca kullanılıyor ve günde 100 milyardan fazla ileti gönderiliyor ki bu oldukça çılgınca.

Tüm bunlar bizlere, çoğumuzun WhatsApp’ı günlük hayatımızda kullandığımızı, hatta bazılarının WhatsApp’ı ana mesajlaşma platformu olarak kullandığımızı söylüyor. Bununla beraber, WhatsApp’ı düşündüğünüz kadar verimli kullanıyor musunuz? Bir ihtimal? Bir ihtimal değil mi?

WhatsApp kullanıcı deneyiminizi geliştirecek bazı yollar bulmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçlarımızdan bazılarına göz atın.

Konumunuzu paylaşma

WhatsApp’ta konumunuzu bir kişiyle paylaşabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu, evinizi yada ofisinizi ilk kez ziyaret eden biri için yada yerinizi bulamayan teslimat sürücüleri için yararlı olabilir, bundan dolayı onlara bir konum iğnesi bırakmak bunu inanılmaz derecede kolaylaştıracaktır.

Tek yapmanız ihtiyaç duyulan sohbeti açmak, “+” (iOS) yada ataş (Android) simgesine dokunmak, Konum > Canlı Konumu Paylaş > Süre çerçevesini seçmek ve hazırsınız. Zamanlayıcının süresi dolana kadar konumunuzu paylaşmaya devam edecektir.

Metninizi biçimlendirme

WhatsApp, belirli kelimelere vurgu oluşturabilmeniz için metninizi biçimlendirmenize izin verir, sadece bunu anlıyoruz, bunun iyi mi yapılacağı daima açık değildir. Şu anda dört değişik biçimlendirme seçeneği vardır ve bu tarz şeyleri kullanmak için:

  • Kalınca – Yıldız işareti ilave edin
  • kelimenin/cümlenin başlangıcında ve sonunda
  • İtalik – Sözcüğün/cümlenin başına ve sonuna bir alt çizgi (_) ilave edin
  • Üstü çizili – Sözcüğün/cümlenin başına ve sonuna ortalama işareti (~) ilave edin

Monospace – Sözcüğün/cümlenin başına ve sonuna üç gömüt (`) ilave edin

Alternatif olarak, kelimeyi yada metni de vurgulayabilirsiniz ve biçimlendirme seçeneğini görmelisiniz, sadece bazı durumlarda yazmak daha kolay olabilir.

Bilgisayarınızda WhatsApp kullanma

WhatsApp, mobil cihazlarda kullanılabilir olmasının yanı sıra masaüstünde de kullanılabilir. Bu, bilgisayarınızdan çalışıyorsanız, bilgisayarınızı kullanarak WhatsApp mesajlarını denetim edip yanıtlayabileceğiniz anlamına gelir, böylece telefonunuzu devamlı elinize almak zorunda kalmazsınız.

WhatsApp’ı tercih ettiğiniz web tarayıcınız üstünden kullanmayı seçebilir yada alternatif olarak, oldukça fazla tarayıcı sekmesini yada penceresini açık tutmak istemiyorsanız, hususi masaüstü uygulamasını (Windows ve Mac için mevcuttur) indirebilirsiniz.

WhatsApp grupları oluşturma

WhatsApp grupları oluşturmak, bir grup insanı içerebilecek projeler, iş, okul yada öteki ilgili faaliyetler için insanları bir araya getirmenin iyi bir yoludur. Hepsiyle aynı anda süratli bir halde kontakt kurmanızı sağlar ve ek olarak tartışmayı teşvik eder. Hem de iş, okul, aile vb. için yaptığınız bir söyleşi benzer biçimde sohbetlerinizi ayırmanın iyi bir yoludur.

Uygulamadaki Sohbetler sekmenize gidin, Yeni Söyleşi > Yeni Grup’a dokunun ve peşinden gruba eklemek istediğiniz katılımcıları seçin. Sonrasında istediğiniz vakit katılımcı ekleyebilir yada kaldırabilir, ek olarak simgeyi, adı ve açıklamayı değiştirebilirsiniz.

Gösterim mesajları

WhatsApp grupları oluşturmanın problemi, sayıları yabancı olabilecek öteki insanlara ifşa etmesidir. Mesela, sizinle aynı apartman dairesinde yaşayan insanoğlu için bir WhatsApp grubu oluşturabilirsiniz. Aynı binada yaşıyorlarsa, bu ne olursa olsun şahıs alışverişi yapmak istediğiniz anlamına gelmez.

Bir gösterim sıralaması oluşturarak, tüm bu kişilere, kişilerini birbirine göstermeden aynı anda hususi olarak ileti gönderebilirsiniz.

Belirli sohbetler için fotoğrafları ve videoları otomatikman kaydetmeyi durdurun

WhatsApp kullanıyorsanız, insanların size her türden rastgele fotoğraf yada video gönderebileceği birçok grup sohbetinde bulunma ihtimaliniz yüksektir. Telefonunuzun tüm bu rastgele medya dosyalarıyla tıkanmasını istemiyorsanız, bu tarz şeyleri belirli sohbetler için otomatikman kaydetmeyi dönem dışı bırakabilirsiniz.

Bir tek o sohbeti açın, en üstteki isme dokunun, Film rulosuna kaydet’e gidin ve “Asla”yı seçin. Bu, söz mevzusu söyleşi yada grup fotoğraf yada video gönderdiğinde, telefonunuza otomatikman indirilmeyecekleri anlamına gelir.

WhatsApp medyasını Galeri’den gizleme

Bu yalnızca Android cihazlar için bir numaradır. Bunun yapmış olduğu şey, insanların telefonunuzu kullanırken yanlışlıkla bunlara rastlamalarını istemiyorsanız, kaydettiğiniz/indirdiğiniz tüm WhatsApp fotoğraflarınızı ve videolarınızı telefonunuzun Galeri’sinden gizlemesidir.

Tek yapmanız ihtiyaç duyulan telefonunuzun Dosya Yöneticisini başlatmak, dahili depolama bölümünü aramak ve “WhatsApp Görüntüleri” ve “WhatsApp Video” klasörlerini bulmak. Bu tarz şeyleri tekrardan adlandırın ve bir “.” ilave edin. klasör adının başlangıcına kadar ve bu artık WhatsApp fotoğraflarınızı ve videolarınızı galerinizden gizleyecektir.

Silinen sohbetleri yada mesajları geri yükleme

Şimdi silmemiş olmayı istediğiniz bir sohbeti yada mesajı sildiyseniz, şanslısınız anlama gelir. Bunun sebebi, WhatsApp’ın verilerinizi çoğu zaman günde bir kez yedeklemesidir. Mesela, son yedekleme sabah 8’de yapıldıysa, bir sonrakinin de sabah 8’de olması gerekir.

Bu, arada bir mesajı silerseniz, tek yapmanız ihtiyaç duyulan WhatsApp’ı silmek, uygulamayı tekrardan yüklemek, aynı numarayı kullanarak giriş yapmak ve peşinden istendiğinde önceki yedeği geri yüklemek anlama gelir.

Bu, silinen mesajları geri yüklerken, hemen hemen yedeklenmemiş daha yeni mesajları “sileceğini”, bundan dolayı eski mesajları geri yüklemek yada yenilerini saklamak içinde bir seçim bulunduğunu ihmal etmeyin.

Sohbetleri sessize al

Duymaktan çekinmeyeceğiniz bazı sohbetler olsa da, gün süresince size aralıksız ileti atanlar da olabilir. Bu, uyurken saat 3’te bile ileti alabileceğiniz grup sohbetleri için daha fena olabilir. Sohbetleri sessize almanın kullanışlı olacağı yer burasıdır.

Sohbeti açın, Seçenekler’e dokunun ve Sessiz’i seçin ve peşinden o sohbeti ne kadar süreyle sessize almak istediğinizi seçin. Bu sohbetin sesini yine açmak isterseniz işlemi tekrarlamanız yeterlidir.

Aramalar esnasında WhatsApp’ı daha çok veri dostu yapın

Daha minik bir veri planındaysanız yada yalnızca veri tüketimini korumak istiyorsanız, arama yaptığınızda WhatsApp’ın daha azca veri kullanımı için bunu ayarlayabilirsiniz.

Ayarlar > Veri kullanımı > Davet ayarları’na gidin ve Düşük veri kullanımı’nı seçin.

İnsanları etiketlemek ve onlardan alıntı yapmak

Grup sohbetlerinde, etrafta uçuşan bu kadar oldukça ileti varken birinin dikkatini çekmek zor olabilir. Bir kullanıcıyı etiketlemek yada onlardan alıntı yapmak, sohbetin sesi kapatılmış olsa bile bildirimlerde dikkatlerini çeker.

Bir kullanıcıyı etiketlemek için söyleşi kutusuna “@” yazıp listeden adını seçmeniz yeterlidir. Mesaja dokunup basılı tutarak ve “Yanıtla”yı seçerek onlardan alıntı yapmak da aynı derecede kolaydır.

Son Görülme durumunuzu gizleyin

Son Görülme durumu, kişinin WhatsApp’ta son olarak ne vakit bulunduğunu görmek için yararlı bir vasıta olarak tasarlanmıştır, sadece bir dereceye kadar insanoğlu tarafınca başkalarını kovuşturmak için kullanılmıştır. Ek olarak bazı insanların Son Görülme durumu mevzusunda iyi mi çelişkiye düştüklerini de gördük. Bu dramayla uğraşmak istemiyorsanız, hakikaten rahat:

Ayarlar > Hesap > Gizlilik’e gidin ve peşinden Son görülme üstüne dokunun. Tamamen gizlemek istiyorsanız “Hepimiz”, “Kişilerim” yada “Asla kimse” arasından seçim yapabilirsiniz.

Mühim mesajlara yıldız ekleme

Söyleşi geçmişleri, bilhassa seneler içinde oldukça uzayabileceğinden, bir mesaja yıldız eklemek, banka ayrıntıları, e-postalar vb. benzer biçimde mühim şeyleri takip etmenin mükemmel bir yoludur. Bir mesaja yıldız eklemek için mesaja uzun dokunun ve Yıldız simgesine dokunun.

Arkasından, Seçenekler’e dokunarak ve Yıldızlı mesajlar’ı seçerek söyleşi listesindeki tüm yıldızlı mesajların bir listesini görüntüleyebilirsiniz.

Bir mesajı en üste sabitleme

WhatsApp iyi mi çalışır, ne vakit yeni bir ileti alırsanız, son olarak ileti daima en üstte olacaktır. Bu, eski mesajları gömebilir ve en alta itebilir, sadece belirli sohbetlerin gömülmesini istemiyorsanız, sohbete dokunup basılı tutun ve “Sohbeti sabitle”ye dokunun. iOS’ta, sohbette sağa kaydırmanız ve Sabitle simgesine dokunmanız yeterlidir.

Leave A Reply