WhatsApp’ta Herhangi Bir Google Haritalar Konumunu Paylaşmanın 5 Yolu


WhatsApp, makaraları paylaşmak, dosya göndermek, grup anketleri ve toplulukları oluşturmak ve daha pek oldukca şey için kullanıldığı için en oldukca kullanılan anlık mesajlaşma uygulamalarından biridir. Sadece, WhatsApp kullanarak herhangi bir konumu da paylaşabilirsiniz. Bugün herhangi bir Google Haritalar konumunu WhatsApp vesilesiyle paylaşmanın birkaç yolunu tartışacağız.

WhatsApp Kullanarak Herhangi Bir Harita Konumunu Gönderin

WhatsApp kullanarak ailenize, arkadaşınıza yada birisine (teslimat görevlisi yada taksi şoförü benzer biçimde) bir harita konumu göndermenin birden oldukca yolu vardır. WhatsApp kullanarak bir konum paylaşmanın ihtimaller içinde yollarına dalalım.

WhatsApp’tan Canlı Konum Paylaşın

Şu anda bilhassa Hindistan’da en oldukca kullanılan konum paylaşım hizmeti WhatsApp canlı konum paylaşımıdır. Adından da anlaşılacağı benzer biçimde bu özellik, konumunuzla ilgili son olarak güncellemeleri gerçek zamanlı olarak paylaşmanıza olanak tanır. Bu verilerin kişiyle ne kadar süreyle paylaşılacağını seçebilir yada istediğiniz süre dönem dışı bırakabilirsiniz. WhatsApp’ta canlı konumunuzu şu şekilde paylaşabilirsiniz:

1. Telefonunuzda WhatsApp’ı başlatın ve canlı konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişinin sohbetini açın.

2. Alt çubuktan kameranın tarafındaki eke (ataş simgesi) dokunun.

3. Konumu seçin ve hemen hemen etkinleştirilmemişse konum verilerinizi (GPS) etkinleştirin. Şimdi, Canlı Konumu Paylaş’a tıklayın.

4. Canlı konumunuzu ne kadar süreyle paylaşmak istediğinize ilişkin üç seçenekten birini seçin; Isterseniz yorum da ekleyebilirsiniz.

5. Konumu paylaşmak istemiyorsanız, paylaşmayı durdur’a tıklayın.

WhatsApp Kullanarak Bir Konum Paylaşın.

Kimi zaman bir yerde durağan(durgun) olduğunuzdan, hatta kim bilir paylaşmak istediğiniz yerde bile bulunmadığınız için canlı bir konumu paylaşmanıza gerek kalmamıştır. Bundan dolayı, WhatsApp içindeki başka bir seçenek, herhangi bir konumu WhatsApp kişinizle paylaşmaktır. WhatsApp kullanarak herhangi bir konumu şu şekilde gönderebilirsiniz:

1. Telefonunuzda WhatsApp’ı başlatın ve canlı konumunuzu paylaşmak istediğiniz kişinin sohbetini açın.

2. Alt çubuktan kameranın tarafındaki eke (ataş simgesi) dokunun.

3. Konumu seçin ve hemen hemen etkinleştirilmemişse konum verilerinizi (GPS) etkinleştirin. Yakındaki konumların önerilerini alacaksınız; bulunduğunuz yere en yakın olanı seçebilir, hatta ortalama konumunuzu gönderebilirsiniz.

4. Uzak bir konumu paylaşmak istiyorsanız, üstteki arama seçeneğini kullanarak yerin adını arayabilirsiniz.

Not: WhatsApp’ın arama menüsü tertipli olarak güncellenmez ve Google Haritalar ve Apple Haritalar kadar optimize edilmez. Bundan dolayı, bu yöntemle daha azca popüler olan bölgeleri arayamayabilirsiniz. İşte burada aşağıdaki yöntemler devreye giriyor.

Herhangi Bir Konumu WhatsApp ile Paylaşma

WhatsApp’ın yerleşik haritaları, noksan konumlar sebebiyle muhteşem olmadığından, konumu WhatsApp üstünden birisiyle paylaşmak için telefonunuzdaki haritalar uygulamasını (Google Haritalar yada Apple Haritalar) kullanabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

1. Telefonunuzda yada bilgisayarınızda Google Haritalar’ı açın.

2. Arama çubuğuna ve paylaşmak istediğiniz konuma tıklayın.

3. Konum kartında sağa kaydırın ve paylaş’a tıklayın.

4. Uygulama paylaşım sayfasından WhatsApp’a dokunun ve konumu WhatsApp kişinizle paylaşın.

WhatsApp’ta Herhangi Bir Konumun Artı Kodunu Paylaşın

Yukarıdaki yöntemlerin tümü, Haritalar’da listelenen bir fiyata bağlantı kullanır. Sadece, herhangi bir nedenle, konumunu paylaşmak istediğiniz yer haritalarda listelenmiyorsa yada eşleşen sokak adları sebebiyle alıcının kafasının karışmasını istemediğinizi söylüyorsanız. Peşinden konumun artı kodunu gönderebilirsiniz; enlem ve boylamı temel alan herhangi bir konum için kısa bir koddur. Böylece alıcı, konumun tam noktasına yönlendirilecektir. Bir konumun Artı Kodunu şu şekilde paylaşabilirsiniz:

1. Telefonunuzda yada bilgisayarınızda Google Haritalar’ı açın.

2. Arama çubuğuna ve paylaşmak istediğiniz konuma tıklayın.

3. Artı Koduna erişmek için konum kartında hakkında sekmesine dokunun.

4. Kodu kopyalamak için basılı tutun ve WhatsApp sohbetine yapıştırın.

5. Alıcı, bu Artı kodunu Google Haritalar’a yapıştırabilir yada konumu öğrenmek için web’de arayabilir.

Not: Şu an itibariyle artı kodları yalnızca Hindistan’da mevcuttur; bundan dolayı, kent ve eyalet adını kaldırdıktan sonrasında bile çalışır. James Bond yada Mission Impossible benzer biçimde filmlerde gördüğümüz benzer biçimde, konumu gizli saklı bir ileti olarak göndermek için de kullanılabilir.

Bonus İpucu: WhatsApp’ta Google Haritalar’dan Gerçek Zamanlı Konum Paylaşın

WhatsApp benzer biçimde, yapabilirsiniz Google Haritalar’ı kullanarak gerçek zamanlı konumlar gönderin, ki bu oldukca daha kati ve doğru olacaktır. Benzer biçimde uygulamalar vesilesiyle Google Kişilerinizle ve Google dışı kişilerinizle paylaşılabilir. Snapchatyada WhatsApp.

Toplama

Böylece WhatsApp’ta herhangi bir konumu hem WhatsApp hem de Google Haritalar vesilesiyle paylaşabilirsiniz. Ümit ederim bu makaleyi yararlı bulmuşsunuzdur; Eğer yaptıysanız, beğenmeyi ve başkalarıyla paylaşmayı ihmal etmeyin. Bu tür teknik ipuçları ve püf noktaları için bizi izlemeye devam edin.

İlişkili:

Ek olarak anlık teknoloji haberleri için bizi şu adresten takip edebilirsiniz: Google Haberleri yada ipuçları ve püf noktaları, akıllı telefonlar ve gadget incelemeleri, katılın Kullanılacak Araçlar Telegram Grubu, yada son olarak araştırma videoları için abone olun YouTube Kanalını Kullanmak İçin Gadget’lar.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy