WhatsApp’ta takipçilerden iyi mi korunabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır: Kolay ipuçları ve püf noktaları

[ad_1]

Fotoğraf Deposu : PIXABAY

Bu ipuçları ve püf noktaları güvende kalmanıza destek olabilir

Söz mevzusu mesajlaşma olduğunda WhatsApp şüphesiz her insanın favorisi. Popüler olmasıyla birlikte, Feysbuk’a ilişik mesajlaşma uygulamasında yalnızca varlığımızın rahatsız edici hale geldiği durumlara da yatkındır. Devamlı grup mesajları, bilinmeyen mesajlar ve uygulamada var olmayan ve muhtemelen arama için uygun olma fikrini körükleyen bazı takipçiler olabilir.

Bununla beraber, bilinmeyen birçok kişide 10 rakamınız olsa bile, kendinizi takip edilmekten korumanın bazı yolları vardır. Bu yazı, insanların sizi takip etmesini engellemeniz için bu ipuçları ve püf noktaları hakkındadır. Bu yüzden, daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

WhatsApp’ta birinin sizi takip etmesini iyi mi sunabilirsiniz? (Android, iOS)

Profil Resmi ayarlarını değiştir

WhatsApp’ta ekran resminizi kimlerin görebileceğine kolayca karar verebilirsiniz. WhatsApp profil resmini kaydetme seçeneği bir seçenek olmasa da, fena niyetli kişiler gene de ekran görüntüsü alabilir. Böylece, WhatsApp profilinizi tamamen gizli saklı tutabilir ve bilinmeyen kişilerin onu görmemesini sağlayabilirsiniz. Profil resmi ayarlarını değiştirebilmek için şu rahat adımları izlemelisiniz:

 • WhatsApp’ı aç
 • Android için sol üst köşedeki üç noktalı menüye dokunun. iOS için Ayarlar bölümünü seçin.
 • Hesaplar seçeneğini seçin
 • Gizlilik seçeneğini tıklayın
 • Profil Fotoğrafı seçeneğini belirleyin ve Hepimiz, Kişilerim ve Asla kimse şeklinde üç seçenek arasından seçim yapın.

Okundu Bilgilerini kapat

Okundu Detayları özelliği, kişilerin bir mesajın okunup okunmadığını bilmesini sağlar. Bildiri teslim edildiğinde çift tik alır ve bildiri okunduğunda maviye döner. Bir kişinin mesajlarını okumak istemediğiniz, hatta yüzüne göstermek bile istemediğiniz zamanlar vardır. Bu amaçla Okundu Bilgilerini kapatabilirsiniz ve bu, insanların size devamlı bildiri atmasını engelleyebilir. Bunu iyi mi yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 • Ayarlar seçeneğine gidin
 • Hesap seçeneğini seçin
 • Gizlilik kısmına dokunun
 • Makbuzları Oku seçeneğini dönem dışı bırakın
 • Seçeneği dönem dışı bırakmanın, başkalarının okundu bilgilerini de dönem dışı bırakacağını unutmamalısınız.

Yapabileceğiniz başka bir şey, sohbetleri arşivlemektir. iOS için, bir sohbeti sağa kaydırın ve Arşivle seçeneğini belirleyin. Android için, bir sohbete uzun basın ve aşağı ok seçeneğini belirleyin.

Son Görülmenizi Gizleyin

WhatsApp, insanların uygulamayı son olarak ne vakit kullandığınızı bilmesini elde eden mühim bir işleve haizdir. İnsanlarla kolay kontakt kurmanıza destek olurken, takipçilere WhatsApp’ta geçirdiğiniz zamanı bilmeleri için kapılar açar. Fakat bu çözülebilir. İşte iyi mi:

 • Ayarlara git
 • Hesap seçeneğine dokunun
 • Gizlilik seçeneğini seçin
 • Son Görülme seçeneğini belirleyin ve Hepimiz, Kişilerim ve Asla kimse olmak suretiyle üç seçenek arasından seçim yapın.

Kayda kıymet bir şey, son görülmenizi gizlerseniz, başkalarının son görülme zamanını göremeyeceğinizdir.

Grup ayarlarını yönet

WhatsApp takip edeni, bireysel sohbetlerde durmaz; WhatsApp gruplarına da ulaşabilir. Kişiler sizi istenmeyen gruplara ekleyebilir ve gruptaki kişilerden spam içerikli grup mesajlarına yada kişisel mesajlara maruz kalabilirsiniz. Bu artık önlenebilir ve sizi herhangi bir gruba kimin ekleyeceğini kolayca denetim edebilirsiniz. Bunun için yukarıda belirtilen adımları takip ederek Gizlilik seçeneğine gitmeniz gerekir. Şimdi, Gruplar’ı seçin ve Hepimiz, Kişilerim ve Bazıları hariç Kişilerim olmak suretiyle üç seçenek arasından seçim yapın. Bu şekilde gereksiz gruplardan ve üzerlerindeki insanlardan kaçınabilirsiniz.

Kişileri Engelle

Tanımadığınız kişilerin size WhatsApp üstünden bildiri atacağı zamanlar olacaktır. Bazıları cevap vermezseniz durdururken, ötekiler size spam göndermeye meyillidir ve bu düpedüz can bunaltan hale gelir. Bunu durdurmanın kolay yolu, bu tür insanları engellemektir. Tek yapman ihtiyaç duyulan,

 • Engellemek istediğiniz kişiyi seçin
 • O kişiyle söyleşi penceresini aç
 • Açıldıktan sonrasında, kişinin adına dokunun
 • Kişiyi Engelle seçeneğini bulmak için birazcık aşağı kaydırın
 • Üstüne dokunun, Engelle yada Engelle ve Bildir seçeneklerinden birini seçin ve gitmeye hazırsınız

Ek olarak, engellenen kişileri Ayarlar seçeneğinden yönetebilirsiniz. Ayarlar> Hesap> Gizlilik> Engellendi’ye gidin ve engellenen kişileri görebilir ve hatta kişiye dokunup Şahıs Engellemeyi Kaldır seçeneğini seçerek kilidini açabilirsiniz.

İpuçlarının ve püf noktalarının, takipçilerden kaçınmanıza ve onlardan korunmanıza destek olacağını umuyoruz.

Son olarak teknoloji incelemeleri, haberler ve daha fazlası

Comments are closed.