Windows 10 ve Windows 11’de Çalışmayan Telegram Bildirimlerini Düzeltmenin En İyi 7 Yolu

0

[ad_1]

Windows bilgisayarınızdan arkadaşlarınızla bağlantı kurmanıza izin vermek için masaüstleri için Telegram uygulaması da mevcuttur. Mobil uygulamalardan değişik olarak, masaüstü, Windows 10 ve Windows 11’de bildirimlerle değişik şekilde ilgilenir. Dolayısıyla, Telegram Windows bilgisayarınızda herhangi bir bildirim gönderemediğinde, mühim mesajları kaçırmamak için bunu düzeltmeniz gerekir.

Windows için Telegram uygulamasındaki sorunları gidermek için kolları sıvamanız ve aşağı inmeniz gerekecek. Windows 10 ve Windows 11’de çalışmayan Telegram bildirimlerini düzeltmek için bir takım çözüm derledik.

1. Uygulama İçi Bildirim Ayarlarını Denetim Edin

Bildirimlerin dönem dışı bırakılmadığından güvenilir olmak için Telegram’ın uygulama ayarlarını doğrulayarak başlayabilirsiniz. Bildirim ayarlarını iyi mi denetim edeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: PC’nizde Telegram’ı açın ve uygulama menüsünü ziyaret etmek için sol üst köşedeki üç yatay çizgiye tıklayın.

Adım 2: Ayarlar’a tıklayın.

Aşama 3: Bildirimler ve Sesler’e gidin.

4. Adım: Masaüstü bildirimlerinin tarafındaki anahtarı açın.

Bildirimlerin muntazam çalışıp çalışmadığını deneyin.

2. Görüşmelerin Sesini Açın

Belirli birkaç kişiden, gruptan yada kanaldan bildirim almıyorsanız, onları sessize almış ve unutmuş olabilirsiniz. Bildirimlerin sesini açmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Aşama 1: Telegram uygulamasını başlatın ve bildirimlerin çalışmadığı konuşmayı açın. En üstteki kişinin adına dokunun.

Adım 2: Bildirimler’in tarafındaki anahtarı açın.

Bildirimlerin çalışmadığı tüm kişiler, gruplar ve kanallar için bu işlemi tekrarlayın.

3. Telegram’ın Arka Planda Çalışmasına İzin Verin

Telegram uygulamasının bildirim gönderememesinin bir başka sebebi de arka planda emek verme iznine haiz olmamasıdır. Bu durumda, Windows uygulamanın arka plan etkinliklerini askıya alır ve bu, uygulamayı açtığınız zamana kadar yeni bildiri almayacağınız anlamına gelir. Bunu iyi mi değiştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Vazife Çubuğundaki arama simgesine tıklayın, yazın telgraf masaüstü kutuya girin ve Uygulama ayarlarını açın.

Adım 2: Listeden Her Süre’ı seçmek için Arka plan uygulamaları izinleri altındaki açılır menüyü kullanın.

İzin verildiğinde, Telegram yeni mesajları ve ikazları geldikçe size bildirmelidir.

4. Odak Yardımını Dönem Dışı Bırak

Windows’taki Odaklanma yardımı, zamanınızı belirli etkinliklere ayırmanıza ve dikkatinizin dağılmasını önlemenize destek olacak yeni bir özelliktir. Belirli Odaklanma yardımı ayarlarını etkinleştirdiğinizde, Telegram uygulaması size yeni mesajlar için bildirim yada uyarı gönderemeyebilir. Bu yüzden, kapalı olduğundan güvenilir olmak için PC’nizdeki Odak ayarlarını deneyin.

Aşama 1: Başlat menüsüne sağ tıklayın ve listeden Ayarlar’ı seçin.

Adım 2: Sistem sekmesinde, Odaklanma yardımına tıklayın.

Aşama 3: Odak yardımını Kapalı olarak ayarlayın.

Odaklanma yardımını dönem dışı bıraktıktan sonrasında Telegram ve öteki uygulamalardan bildirimler alacaksınız.

5. Windows Mağazası Uygulaması Problem Gidericisini Çalıştırın

Ne vakit PC’nizdeki uygulamalar açmayı reddediyor yada amaçlandığı şeklinde çalışmıyorsa, Windows Mağazası Uygulamaları mesele gidericisini çalıştırmak destek olabilir. Telegram da dahil olmak suretiyle PC’nizdeki tüm uygulamaları teşhis edecek ve tüm sorunları çözecektir. Bunu iyi mi kullanabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Aşama 1: Ayarlar uygulamasını açmak için Windows tuşu + I’ye basın. Sistem sekmesinde, Problem Gider’e tıklayın.

Adım 2: Öteki mesele gidericilere gidin.

Aşama 3: Aşağı kaydırın ve Windows Mağazası Uygulamaları’nın tarafındaki Çalıştır düğmesini tıklayın.

Vasıta, sorunları otomatikman algılamaya başlamış olacak ve bu tarz şeyleri sizin için düzeltecektir. Problem gidericiyi çalıştırdıktan sonrasında, bildirimlerin çalışıp çalışmadığını deneyin.

6. Telegram Uygulamasını Onarın yada Sıfırlayın

Windows mesele giderici herhangi bir problemi tespit edemezse, Telegram uygulamasını sizin için düzeltip düzeltemeyeceğini görmek için Windows’taki Onar seçeneğini kullanabilirsiniz. Merak etmeyin, bu uygulamanın verilerini etkilemez.

Aşama 1: Vazife Çubuğundaki arama simgesine tıklayın, yazın telgraf masaüstü kutuda ve Uygulama ayarları’na tıklayın.

Adım 2: Sıfırla kısmına ilerleyin ve Onar düğmesine tıklayın.

Uygulamayı onarmak işe yaramazsa, sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu, uygulamayı kaldırıp tekrardan yüklemek kadar etkilidir. Bunun tüm uygulama verilerini sileceğini ihmal etmeyin.

7. Telegramı Güncelleyin

Uygulamanın eski bir sürümünün kullanılması da bazen bu tür bildirim problemlerine yol açabilir. Bu yüzden, hiçbir şey işe yaramazsa, bunun destek olup olmadığını görmek için Telegram uygulamasını Microsoft Mağazasından güncellemelisiniz.

Hiçbir Güncellemeyi Kaçırmayın

Gününüzün çoğunu bir bilgisayarda emek vererek geçiriyorsanız, ikazları ve mesajları almak için muhtemelen Telegram’ın masaüstü uygulamasına güveniyorsunuzdur. Sadece, bu tür bildirim sorunları, bir arkadaşınızdan mühim bir mesajı kaçırmanızın sebebi olmamalıdır. Windows PC’nizde Telegram Desktop bildirimlerini düzeltmek için yukarıda belirtilen ipuçlarını gözden geçirin.

Leave A Reply