Yargıç, Trump’ın davasını reddetti ve NY soruşturmasının devam etmesine izin verdi


DOSYA - Eski Başkan Donald Trump, 6 Mayıs 2022'de Greensburg, PA'daki bir kampanya mitinginde konuşuyor. 27 Mayıs 2022 Cuma günü bir federal yargıç, Trump'ın New York Başsavcısı Letitia James'e karşı açtığı davayı reddetti ve onun hakkında hukuk soruşturmasına izin verdi. iş uygulamaları devam edecek.  (AP Fotoğrafı/Gene J. Puskar, Dosya)

DOSYA – Eski Başkan Donald Trump, 6 Mayıs 2022’de Greensburg, PA’daki bir kampanya mitinginde konuşuyor. 27 Mayıs 2022 Cuma günü bir federal yargıç, Trump’ın New York Başsavcısı Letitia James’e karşı açmış olduğu davayı reddetti ve onun hakkında hukuk soruşturmasına izin verdi. iş uygulamaları devam edecek. (AP Fotoğrafı/Gene J. Puskar, Dosya)

AP

Cuma günü bir federal yargıç, Donald Trump’ın New York Başsavcısı Letitia James’e açmış olduğu davayı reddetti ve eski başkanın kendisini siyasal düşmanlık sebebiyle hedef almış olduğu iddiasını reddetti ve ticari uygulamalarına ilişkin sivil soruşturmanın devam etmesine izin verdi.

43 sayfalık bir kararda, ABD Bölge Yargıcı Brenda Sannes, içtihat hukukunun federal yargıçların sınırı olan istisnalar haricinde eyalet düzeyindeki soruşturmalara müdahale etmesini yasakladığını ve Cumhuriyetçi’nin James’in bir Demokrat olduğu yönündeki iddiasını destekleyecek kanıt olmadığını yazdı. değişik siyasal görüşleri sebebiyle fena niyetle hareket etmektedirler.

2014 senesinde bir Demokrat olan eski Başkan Barack Obama tarafınca atanan Sannes, James’in Trump ve şirketi Trump Örgütü’nü soruşturmak için meşru bir temele haiz bulunduğunu ve Trump’ın kendisine mahkeme celbi uygulamak isteyen son mahkeme işlemlerinin doğru bulunduğunu göstermediğini söylemiş oldu. “misilleme amacıyla başlatıldı.”

Sannes, James’in Trump hakkında kamuoyuna yapmış olduğu açıklamaların “Bay Trump’ın siyasal görüşlerine şiddetle katılmadığını açıkça ortaya koyuyor” diye yazdı, sadece Trump ve avukatları, James’in görüşleri ile soruşturmanın gidişatı içinde herhangi bir bağlantı gösteremediler.

Sannes, “(James’in) kamuya açık açıklamalarının (Trump)’a yönelik kişisel ve/yada siyasal düşmanlığı yansıtması tek başına kafi değil” diye yazdı.

James, Cuma günkü sonucu “anlam ifade etmeyen” bir davaya karşı “büyük bir zafer” olarak müjdeledi. Sannes’ın sonucu, bir New York temyiz mahkemesinin Trump’ın James’in soruşturmasında soruları yeminli olarak cevaplaması gerektiğine karar vererek, bir alt mahkemenin ifade için oturmasını gerektiren bir kararını onaylamasından bigün sonrasında geldi.

James yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Mahkemeler onlarca defa, Donald J. Trump’ın temelsiz yasal meydan okumalarının kendisinin ve Trump Örgütü’nün mali ilişkilerine yönelik yasal soruşturmamızı durduramayacağını açıkça belirtti” dedi. “Bu ülkedeki asla kimse yasanın kendilerine iyi mi uygulanacağını seçemez ve Donald Trump da bir kural dışı değildir. Başından beri söylediğimiz benzer biçimde, bu soruşturmaya yılmadan devam edeceğiz.”

Trump’ın avukatı Alina Habba, Sannes’ın davayı reddetme gerekçesini sorguladı – söz mevzusu yasal emsal ismiyle beraber – ve mevzuyu 2. ABD Temyiz Mahkemesine götüreceklerini söylemiş oldu.

Habba, “Bu karara itiraz edeceğimize kuşku yok” dedi. “Hanımefendi James’in korkulu davranışı ve rahatsız etme edici soruşturması, Younger çekimserlik doktrininin fena niyetli istisnasını karşılamıyorsa, o vakit bu şekilde bir senaryo hayal edemiyorum.”

Trump, Aralık ayında James’e dava açtı ve James’in, Trump’ın şirketinin gökdelenler ve golf sahaları benzer biçimde varlıkların kıymetini daha fazlası için finansal tablolarda yanlış beyan ettiğine dair kanıtları ortaya çıkardığını söylediği üç senelik soruşturmayı sona erdirmek için tanıdık fakat nadiren başarıya ulaşmış bir dava stratejisine başvurdu. on yıldan fazla.

Trump davayı, James’in kendisi ve en büyük iki evladı Ivanka ve Donald Jr. için James’in soruşturmasında ifade vermeleri için mahkeme celbi yayınladıktan derhal sonrasında açtı.

Trump, James’in kendisini soruşturmasını ve kendisi ve şirketi hakkında Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg tarafınca yürütülen paralel bir kabahat soruşturması benzer biçimde herhangi bir “hukuk yada cezai” soruşturmaya karışmasını engellemiş olan bir ihtiyati önlem istedi. Sivil soruşturma ayrı olsa da, James’in ofisi her ikisinde de yer aldı. Trump ek olarak bir yargıcın James’in özgür konuşma ve yasal süreç haklarını ihlal ettiğini beyan etmesini istedi.

“Elimiz bağlı oturuyoruz. Bu aşamada yalnız mahkeme celplerinden kaçıyoruz, ”dedi Habba 13 Mayıs’taki bir duruşmada.

Trump uzun süreden beri New York soruşturmalarının siyasal güdümlü bir “cadı avı”nın parçası bulunduğunu iddia ediyor. Davada avukatları, James’in “Trump ve ortaklarını açıkca kötülemek için üstü kapalı bir çabayla” anayasal haklarını ihlal ettiğini iddia etti.

Dava, James’i Trump için “kişisel küçümseme” olarak nitelendirerek, ofisinin yönetimine 76 kez dava açmasıyla övünmesi ve 2018 kampanyası esnasında “gözlerini Trump Tower’da” tuttuğunu tweet’leri de dahil olmak suretiyle onun hakkında yapmış olduğu sayısız açıklamaya işaret etti. Trump’ın “zamanı tükeniyor” bulunduğunu söylemiş oldu.

James’in ofisi, Trump’ın daha ilkin 2014-2019 gelir vergisi beyannamelerini ofisine devretmeyi kabul etmesi ve şirketinin 900.000’den fazla belge sağlamasından sonrasında davanın soruşturmasına “ikincil bir hücum” ve “tam bir karşı karşıya” olduğu yanıtını verdi. bir düzineden fazla mevcut ve eski çalışanın ifadesi.

James’in ofisi, Trump ve şirketinin, soruşturmanın altında yatan yasal dayanağa yada başsavcılığın, ofisinin ifadesi için bir mahkeme celbi yayınlayana kadar bunu yürütme yasal yetkisine asla itiraz etmediğini söylemiş oldu.

James’in ofisi, eski kişisel avukatı Michael Cohen’in Kurultay’ye Trump’ın uygun kredi koşulları ve vergi avantajları elde etmek için varlıkların kıymetini yanlış beyan etme geçmişine haiz bulunduğunu söylemesinin arkasından 2019’da Trump’ı soruşturmaya başladı.

Cuma günü Sannes’ın kararını hızlandıran 13 Mayıs’taki bir duruşmada, James’in ofisinden bir avukat, soruşturmanın sona erdiğini ve bundan elde edilmiş kanıtların eski başkana, şirketine yada her ikisine karşı yasal işlemi destekleyebileceğini söylemiş oldu.

Avukat Andrew Amer, bu şekilde bir davanın açılmasına ilişkin nihai bir karara varılmamış olmasına karşın, “bir icra takibinin açılmasını destekleyebilecek mühim oranda kanıt toplandığını” söylemiş oldu.

Hepsi, Amer, Trump’ın avukatları tarafınca James’in ofisinin fena niyetle ilerlediğine dair “herhangi bir argümana hakikaten kapıyı kapatıyor” dedi.

__

Michael Sisak’ı Twitter’da twitter.com/mikesisak adresinde takip edin. https://www.ap.org/tips/ adresini ziyaret ederek gizli saklı ipuçları gönderin.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy