Yeni savaşın ayak sesleri: NATO topraklarını savunmaya hazırız

Rus füzelerinin Polonya’ya düşmüş olduğu iddiası sonrası bazı NATO ülkelerinden destek mesajı geldi.

Abone ol

Estonya Dışişleri Bakanlığı, Polonya’ya düşmüş olduğu iddia edilen Rus füzelerinin peşinden yapmış olduğu açıklamada, “Estonya, NATO topraklarının her karışını savunmaya hazır” ifadelerine yer verildi.

Litvanya’dan da destek mesajı

Litvanya Devlet Başkanı Gitanas Nauseda, Polonya’ya düşmüş olduğu iddia edilen Rus füzelerinin peşinden yapmış olduğu açıklamada, Polonya ile “yakın temas halinde” olduklarını belirterek, “NATO topraklarının her bir karışı savunulmalıdır” dedi.

Beyaz Saray: “Uygun adımları belirleyeceğiz”

Beyaz Saray, Polonya’ya düşen füzeyle ilgili Polonya ile çalıştıklarını ve “uygun” adımları belirleyeceklerini deklare etti.

Letonya: “Polonyalı dostlarımızın yanındayız”

Letonya Başbakan Yardımcısı ve Müdafa Bakanı Artis Pabriks de, “Polonyalı tabanca arkadaşlarımıza başsağlığı arzuluyorum. Suçlu Rus rejimi, yalnızca Ukraynalı sivilleri değil, bununla birlikte Polonya’daki NATO topraklarına da füzeler ateşledi. Letonya, Polonyalı arkadaşlarının yanındadır ve bu suçu kınamaktadır” dedi.

Polonya medyasının deposu ABD istihbaratı

Polonya medyasında yer edinen haberlerde, Ukrayna sınırına yakın bir bölgede bulunan Przewodow köyünde şiddetli bir patlama yaşandığı ve 2 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ifade edildi. ABD’li haber alma yetkilisine dayandırılan bazı haberlerde ise patlamanın kaynağının Rus füzesi olduğu iddia edildi.

Polonya hükümeti hemen hemen mevzuya ilişkin resmi izahat yapmadı.

Polonya hükümeti acil toplantıya gitti

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Müller, Rusya’nın bugün Ukrayna’nın çeşitli kentlerine düzenlemiş olduğu roket saldırıları üstüne Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki’nin Ulusal Güvenlik ve Müdafa İşlerinden Görevli Bakanlar Kurulu Komitesi üyelerini toplantıya çağırdığını bildirdi. Müller, toplantının mevzusu hakkında şu an için bir data veremeyeceğini, mümkün olması durumunda ilerleyen saatlerde kamuoyunu bilgilendirebileceklerini söylemiş oldu.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy