YouTube yalan haber konusunda eğitici reklamlar gösterecek

YouTube

Kaynak, Getty Images

5 saat ilkin

YouTube, kullanıcılarını dezenformasyon teknikleri konusunda eğitmek için otomatik reklam vidoları yayımlaya başlamış olacak.

Karar, Cambridge Üniversitesi’nde meydana getirilen bir çalışmanın sonucunda verildi. Araştırmacılar, eğitici videoların insanların manipülatif içinde ne olduğu tespit etme becerilerini artırdığını ortaya koydu. 

İlk aşamada Ukraynalı göçmenlerle ilgili yalan haberlerle savaşım amacıyla Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da gösterime başlamış olacak olan videolar için Google da “Toplumsal medyanın yanlış bilgilerin yayılmasını önlemede etkili bir rol oynayabileceğini kanıtlayan araştırma coşku verici” açıklaması yapmış oldu.

“Gerçeği evvelde gösterme” adında olan emek harcama, insanların dezenformasyona maruz kalmadan ilkin bunun iyi mi üretilip yayıldığını öğrenmeleri halinde yalan haberlerin iyi mi etkisiz kaldığını ortaya koydu.

Videolar 5,4 milyon kişiye izletildi. Bu kişilerden 22 bini hemen sonra bir ankete katıldı.

Araştırmacılar, video izleyen kişilerin, yalan haber yürüyerek bir içerikteki “dezenformasyon tekniklerini derhal tespit ettiğini, güvenilir ve güvenilir olmayan data kaynakları içinde kolayca fark yapabildiğini ve bilgiyi paylaşıp paylaşmama konusunda daha doğru karar verebildiğini” görmüş oldu. 

Araştırma, YouTube’un da sahibi olan Google’la ortak olarak yapılmış oldu. Sonuçlar detaylı olarak Science Advances adlı bilim dergisinde yayımlanacak.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy