Yunanistan açıklarında batan göçmen teknesinde 21 kişi öldü

Yunanistan açıklarında batan göçmen teknesinde şu ana kadar 13’ü çocuk 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Abone ol

Yunanistan’ın Eğriboz Adası açıklarında dün fena hava koşulları sebebi ile alabora olan teknedeki göçmenler için arama-kurtarma emekleri devam ediyor. Yetkililer, arama-kurtarma emekleri esnasında şu ana kadar 13’ü çocuk 21 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını deklare etti. İçerisinde 68 göçmenin bulunmuş olduğu tekne faciasından 12 kişi sağ kurtulurken, can kaybının artmasından korkuluyor. Havanın kararması sebebiyle arama çalışmalarının kıyı şeridinde yoğunlaştırıldığı açıklandı.

İzmir’den hareket etmiş olduğu kabul edilen teknenin içinde Afganistan, İran ve Mısır uyruklu düzensiz göçmenlerin olduğu aktarıldı. Kurtarılan 12 kişinin verdiği ifadeye gore, göçmenlerin hiçbirinde can yeleği yoktu. Geminin, dalgaların yükselmesinin peşinden kısa sürede alabora bulunduğunu ve battığını ifade eden göçmenler, gemide oldukça sayıda çocuk ve kadının bulunduğunu aktardı.

Yunanistan, Suriye, Irak ve Afganistan’dan gelen göçmen akınıyla savaşım eden ülkeler içinde yer ediniyor. Yunanistan makamları tarafınca meydana getirilen açıklamada, son dönemlerde adalar ve Türkiye üstünden ülkeye gelen göçmen sayısında bir artış olduğu açıklandı.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy