Yunanistan Ege’de hayatını kaybeden göçmenlerden Türkiye’yi sorumlu tuttu

yunanistan egede hayatini kaybeden gocmenlerden turkiyeyi sorumlu tuttu

Yunanistan cumhurbaşkanı ve başbakanı Yunan adaları açıklarında batan göçmen tekneleri ve hayatını kaybeden göçmenlerde sorumluluğun bu güvensiz teknelerin denize açılmasına müsaade eden Türkiye’de bulunduğunu ileri sürdü.

Malta’nın başkenti Valletta’da bulunan Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropulu, Maltalı mevkidaşı George Vella ile görüşmesinde “Akdeniz sulh ve refah denizi olmalı, Türkiye tarafınca acıların silaha çevrildiği bir deniz değil,” ifadelerini kullandı.

Ekathimerini’nin haberine gore Sakellaropulu hafta içinde alabora olan iki göçmen teknesinin Avrupa’nın insan kaçakçılığı ve çetelerle mücadelede ortak hareket etmesinin mecburi bulunduğunu gösterdiğini söylemiş oldu.

AB devlet ve hükümet başkanları toplantısı için Prag’da bulunan Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis de “Bu problemin deposu, teknelerin Türkiye sahillerinden çıkıyor olmasıdır,” ifadelerini kullandı. Miçotakis istemesi halinde Türkiye’nin bu sorunla daha etkin savaşım edebileceğini altını çizdi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Miçotakis “Bir kere daha, bu çaresiz insanları ağına düşüren acımasız kaçakçı şebekelerini ve Ege Denizi’nde gereksiz kayıpları durdurmak için Türkiye’ye Yunanistan ile ortaklık yapması çağrısında bulunuyorum,” ifadelerini kullandı.

Hafta içinde Midilli Adası açıklarında, düzensiz göçmen taşıyan bir tekne ve şişme botun batması sonucu, minimum 23 şahıs hayatını kaybetmişti. 10 kişinin ise hala yitik olduğu bildirildi.

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy