Zararı olan Bebek Maması Tarifleri Toplumsal Medyada Viral Oluyor: Bloomberg

0

[ad_1]

  • Bloomberg, zararı olan DIY bebek maması tariflerinin toplumsal medya platformlarında viral hale geldiğini bildirdi.
  • Çıkışa gore gönderiler binlerce görüntülenme ve yüzlerce beğeni alıyor.
  • Rapor, Feysbuk, Twitter, TikTok ve YouTube’un gönderileri tutarlı bir halde kaldırmadığını yada etiketlemediğini söylüyor.

Bloomberg’in bildirdiğine gore, çaresiz anne babalar kıtlık içinde alternatifler ararken, zararı olan kendin yap bebek maması tarifleri Feysbuk, Twitter, TikTok ve YouTube’da viral hale geliyor.

Toplumsal medya ağları, platformlarındaki bebek maması tarifleriyle ilgili yanlış data paylaşımlarını kaldırıyor yada etiketliyor, sadece rapora gore bunu tutarlı bir halde yapmıyor.

Besin ve İlaç Dairesi (FDA), Şubat ayında ebeveynlere, bebeklerde beş hastaneye ve iki ölüme neden olan bakteriyel enfeksiyonlar bulduktan sonrasında belirli toz bebek formüllerini kullanmamalarını tavsiye etti.

Similac, Alimentum ve EleCare markaları potansiyel olarak etkilenen Abbott, o ayın başlarında gönüllü bir geri çağırma yayınlamıştı.

Abbott dahil üreticiler hemen sonra bebek maması ürünlerini geri çağırdı ve bu da kıtlığa niçin oldu ve perakendeciler mağazalarında satın almalarını sınırlayarak bulunabilirliği azalttı.

Bloomberg, ev yapımı bebek mamasıyla ilgili Twitter gönderilerinin Mayıs ayının ilk haftasından ikinci haftasına kadar %2,100 arttığını ve bunun 5.000 tweet’e ulaştığını tespit etti.

Twitter, TikTok, Youtube, Feysbuk ve Instagram’da evde bebek maması iyi mi yapılacağına dair talimatlar buldu ve bazı gönderiler binlerce görüntüleme ve yüzlerce beğeni topladı.

YouTube, tehlikeli tarifler içeren Bloomberg videolarının zararı olan içerik politikalarına meydan okuduğunu söylemiş oldu. Bloomberg, çıkışın vurguladığı videoları kaldırdığını bildirdi.

TikTok, Bloomberg’in öne çıkardığı videoları da kaldırdığını ve Twitter’ın çıkışa yanlış bilgilendirme politikalarını ihlal etmediklerini sadece uygulamalarını süre içinde gözden geçireceğini söylediğini söylemiş oldu.

Feysbuk’un ana şirketi Meta’dan bir sözcü, Bloomberg’e bebek maması yanlış bilgilerine uyarı etiketleri yerleştirmek için harici içerik gözden geçirenleri kullandığını söylemiş oldu.

Başkan Joe Biden, Mayıs ayında formül eksikliklerini gidermek için önlemleri deklare etti ve üreticilere temel malzemeleri elde etme önceliği vermek için Müdafa Üretim Yasası’nı çağırdı.

Bebek maması üreten Abbott’un CEO’su Robert Ford Cumartesi günü Washington Post’ta firmanın aileleri “üzdüğünü” sadece gönüllü geri çağırmanın “yapılması ihtiyaç duyulan doğru şey” olduğuna inandığını yazdı.

Biden ek olarak, bu hafta sonu Avrupa’dan gelen ilk partisiyle Fly Formula Operasyonu isminde olan denizaşırı ülkelerden bebek maması ithal etmek için bir tedbir deklare etti.

FDA, gözden geçirilmediğinden ve bir bebeğin büyümesini desteklemek için ihtiyaç duyulan dirimsel gıdalardan yoksun olabileceğinden, ebeveynlere bebeklere bebek maması yapmamalarını yada beslememelerini tavsiye eder.

Bir YouTube sözcüsü Insider’a şunları söylemiş oldu: “Zararı olan ve Tehlikeli politikalarımız kapsamında ev yapımı bebek maması yapımına yönelik tanıtım meydana getiren, satan yada talimatlar elde eden içinde ne olduğu kaldırıyoruz. Buna gore, Bloomberg tarafınca oluşturulan videoları kaldırdık.”

Meta ve TikTok, Insider’ın yorum talebine derhal cevap vermedi.

Leave A Reply