Ata, gelecek nesillere aktarılması için tohumlarını ücretsiz olarak dağıtıyor.

Eskil’de yaşayan Mustafa ve Firdevs Key çiftinin ilk çocukları 1980 yılında dünyaya geldi ve 10 yaşında epilepsi tanısı aldı.

Key çifti, birçok hastanede tedavi gören kızlarına daha iyi bakabilmek için 2008 yılında Eskikışla köyüne döndü. Çocuğunun sağlıklı beslenmesi için bahçesinde doğal ürünler yetiştirmeye başlayan Mustafa Key’in kızı, 2012 yılında hayatını kaybetti.

Mustafa Key, sahip olduğu ata tohumlarının daha çok insan tarafından kullanılması ve bu tohumların gelecek nesillere aktarılması düşüncesiyle ekime devam etti.

Son 16 yılda 110 çeşit ata tohumu üreten Key, aynı zamanda tohumları da nasıl üretildiğini anlatarak isteyenlere dağıtıyor.


“İlçenin her yerinden çok sayıda ziyaretçim var”

Mustafa Key, engelli kızına daha iyi bakabilmek için bahçesinde ata tohumlarıyla fidan yetiştirmeye başladığını söyledi.

Key, genetiği değiştirilmiş ürünlerden uzak durmak ve vatandaşları bunlardan uzak tutmak için elinden geleni yaptığını söyledi. “Engelli kızıma bakmak için inzivaya çekildiğim aile hayatımda da boş durmadım. Bahçemi güzelleştirmek için tohum üretip bahçeme ektim. Domates, salatalık, marul gibi bitkilerin yanı sıra üretiyorum. 110 çeşit bitkinin tohumlarını ve fidelerini yetiştirin.” Dedi.

Ata, gelecek nesillere aktarılması için tohumlarını ücretsiz olarak dağıtıyor.

Key, Ata tohumlarıyla üretim yapmak isteyenlerin de kendisine başvurduğunu söyledi. “İlçenin her yerinden çok sayıda ziyaretçim var. Fidan nasıl üretilir, faydaları nelerdir, tohum nasıl alınır gibi bilgileri herkese tek tek anlatıyorum ve misafirlere tohumları ücretsiz veriyorum. “ dedi.

Key, ürünleri hasat ederken bir sonraki yıl ekilmek üzere tohum da ayırdığını söyledi.

Key, arka bahçesinde 200 arı kovanı bulunduğunu söyledi. “Arıcılık sektöründe sadece bal üretmiyoruz. Ana arı da üretiyoruz. Ana arı üretiminin yanı sıra 200 kovandan elde edilen balın satışı da aile ekonomisine gelir sağlıyor.” Dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir