BM Genel Sekreteri Guterres: “Lübnan’ın başka bir Gazze olmasını göze alamayız”

REKLAM

Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki merkezinde düzenlenen Güvenlik Konseyi’nde hazır bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cuma günkü toplantının ardından kamera karşısına geçerek, “Bölge halkları ve dünya, Lübnan’ın bu şekilde öldürülmesine dayanamıyor” dedi. yeni bir Gazze haline geliyoruz.”

Guterres, İsrail ile Lübnan’ı ayıran mavi çizgide gerginliğe dikkat çekerek, sorunların barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini öne sürdü.

Guterres, İsrail ile Lübnan Hizbullahı’nın sanki topyekun bir savaş yaklaşıyormuş gibi konuştuklarına da dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri, taraflara Güvenlik Konseyi’nin 1701 sayılı Kararını uygulama konusunda karşılıklı taahhütte bulunmaya ve yanlış hesaplama veya aceleci eylem nedeniyle beklenen bir felakete yönelik düşmanca tutumlara derhal son vermeye çağrıda bulundu.

“Şimdi akıllı ve mantıklı hareket etme zamanıdır” diyen Guterres, askeri gerilimin arttığı bir senaryoda Lübnan ve İsrail halkının daha fazla acı çekeceğini, bölgenin daha fazla yıkıma uğrayacağını sözlerine ekledi.

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin gerilimin tırmanmasını engelleme çabalarına rağmen Hizbullah’la topyekün savaş kararının yakında verilebileceği uyarısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Katz, örgütün lideri Seyyid Hasan Nasrallah’ın Çin ve Hint şirketlerinin Hayfa’daki limanlarına zarar verme tehdidinde bulunmasının ardından, “Hizbullah ve Lübnan’a karşı oyunun kurallarını değiştirmeye karar vereceğimiz ana çok yaklaştık” dedi. .

İsrail’in Gazze’yi işgal etmesi sonrasında ülkenin kuzeyinde Lübnan Hizbullahı ile Mavi Hat arasında yaşanan gerginlikte, Lübnan’da 313 Hizbullah mensubu olmak üzere 479 kişi hayatını kaybederken, İsrail tarafında da 15 askeri personel ve 11 sivil hayatını kaybetti.

İsrail ile Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas arasında çatışmalar 7 Ekim’de yeniden alevlendi.

İsrail sınırını geçerek baskın düzenleyen Hamas militanları, 7 Ekim’deki saldırısında çoğu sivil olmak üzere yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmüş, 250’ye yakın kişiyi de rehin almıştı. Rehinelerin yaklaşık yarısı Kasım ayında, bir haftalık ateşkes sırasında İsrail’in elinde bulunan Filistinli mahkumlarla değiştirilerek serbest bırakıldı.

İsrail, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin derhal ateşkes ilan etme kararına rağmen, 7 Ekim Hamas saldırısının ardından Gazze’de sivillere saldırmaya ve onları katletmeye devam ettiği için uluslararası kınamayla karşı karşıya kaldı.

Gazze sağlık yetkililerine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik saldırılarında çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 37.100’den fazla Filistinli öldürüldü ve yaklaşık 84.700 kişi de yaralandı.

Yıkılan Gazze’nin pek çok yerinde gıdaya, temiz suya ve ilaca ulaşmak hâlâ çok zor.

Güney Afrika’nın açtığı davada İsrail, Uluslararası Adalet Divanı’nda soykırımla suçlanıyor.

Mahkeme, Başbakan Binyamin Netanyahu yönetiminin, 6 Mayıs işgali öncesinde bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güneydeki Refah kentindeki faaliyetlerini derhal durdurması gerektiğine hükmetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir