Boeing 737 Max krizi: Havacılık devi dolandırıcılık suçunu kabul etti ve 243 milyon dolar ödedi

Hayatını kaybedenlerin yakınları, 2018 yılında 5 ay arayla meydana gelen Boeing 737 Max uçak kazalarına ilişkin açık soruşturma kapsamında Boeing ile ABD Adalet Bakanlığı arasında varılan anlaşmaya karşı çıkıyor. 2019’da 346 kişi öldü.

REKLAM

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in 737 Max 8 tipi yolcu jetinin iki ölümlü kazaya karışmasının ardından açılan soruşturma kapsamında havacılık devinin dolandırıcılık suçunu kabul ettiği açıklandı.

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Pazar akşamı yayınlanan açıklamaya göre Boeing, 346 kişinin öldüğü iki ayrı kazayla ilgili üç yıllık soruşturma kapsamında dolandırıcılık yapmayı ve 243,6 milyon dolar para cezası ödemeyi kabul etti.

Boeing 243,6 milyon dolar ceza ödeyecek

Boeing, federal yargıç tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan anlaşma kapsamında 243,6 milyon dolar para cezası ödeyecek.

Anlaşma aynı zamanda Boeing’in uyumluluk ve güvenlik programlarına en az 455 milyon dolar yatırım yapmasını gerektirirken, güvenlik ve kalite prosedürlerini üç yıl boyunca denetlemek üzere bağımsız bir gözlemci atanacak.

Boeing’in açıklaması Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya varıldığını doğruluyor ancak detaylara ilişkin bilgi vermiyor.

Federal savcılar geçen hafta Boeing’e suçu kabul etme ve para cezasının bir kısmını ödeme veya hükümeti dolandırmaya yönelik komplo suçlamalarından yargılanma seçeneği sundu.

Hayatını kaybedenlerin yakınları anlaşmaya karşı çıktı

Her iki kazada da hayatını kaybedenlerin yakınları uzlaşmaya itiraz ederken, avukatlar da hakimden uzlaşmanın reddedilmesini isteyeceklerini açıkladı.

Boeing ile Adalet Bakanlığı arasındaki “yolsuzluk anlaşmasının” Boeing yüzünden 346 kişinin öldüğünü kabul etmediğini belirten avukat Paul Cassell, şirketin suçlarının örtbas edildiğini vurguladı.

Hayatını kaybedenlerin yakınları haziran ayında Adalet Bakanlığı’na başvurarak yetkililerden Boeing hakkında 24,8 milyar dolar para cezası ve cezai soruşturma başlatılmasını talep etmişti.

Boeing 737 Max 8 kaza yaptı

Endonezya’da Lion Airlines’a ait Boeing 737 Max 8 uçağı, 29 Ekim 2018’de Cakarta’dan kalktıktan kısa bir süre sonra denize düştü. Kazada 189 uçakta bulunan 189 kişi hayatını kaybetti.

2019 yılında Etiyopya Havayolları’na ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı, 10 Mart’ta Addis Ababa’daki Bole Uluslararası Havalimanı’ndan kalktıktan sonra düşmüş ve uçaktaki 157 kişinin tamamı hayatını kaybetmişti.

Uçak kazalarının ardından aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, “Boeing 737 Max 8” tipi uçakların hava sahalarındaki operasyonlarını durdurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir