Dünya basını Galatasaray ve F.Bahçe’nin Suudi Arabistan’a katılmamasını haber yaptı

Suudi Arabistan’da oynanacak Turkcell Süper Kupa maçının son anda iptal edilmesi Avrupa spor basınında geniş yer buldu.

REKLAM

Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray ve F.Bahçe, Turkcell Süper Kupa karşılaşmasının “organizasyondaki bazı aksaklıklar nedeniyle” ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.

Suudi yetkililerin İstiklal Marşı’nın söylenmesine izin vermediği, Galatasaray’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğraflı tişörtlerle çıktığı, F.Bahçe’nin ise Atatürk’ün “Yurtta sulh, sulh” yazılı pankartla çıktığı iddia edildi. Dünyada”. Olayın krize dönüşmesinin ardından Galatasaray ve F.Bahçe sahaya çıkmama kararı aldı.

Konuyla ilgili yabancı basında yer alan haberler şöyle:

Atletico

_”Galatasaray ile F.Bahçe, Cuma akşamı Riyad’daki Al-Awwal Park’ta karşı karşıya gelecekti._Ancak Suudi yetkililerin, milli marşın çalınmasını engellediği ve oyuncuların ısınma sırasında Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin yer aldığı tişört giymesini yasakladığı iddia edildi. 2023 yılı Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmasının yüzüncü yılıdır. Maçın Suudi Arabistan’a taşınması nedeniyle ağır eleştirilere maruz kalan Türkiye Futbol Federasyonu, maçla ilgili spekülasyonları “dezenformasyon” olarak nitelendirdi. “İptal kararı, Türk futbolunun zor bir dönemden geçtiği bir döneme denk geldi.”

Marka

İspanyol spor gazetesi Marca, bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalan Fenerbahçe ve Galatasaray’ın formalarında Atatürk’ün resmini taşımak istediğini ancak buna izin verilmediğini belirterek, “Bu da devenin sırtını kıran bardağı taşıran son damla oldu” yorumunu yaptı:

“Bugün Suudi Arabistan’da yapılması planlanan Süper Kupa karşılaşmasına Galatasaray ile F.Bahçe’nin katılmaması Türk futbolunda bir skandala daha yol açtı. Cristiano Ronaldo’nun evi Al Awwal Park’ta yapılması planlanan maç, kısıtlamalar nedeniyle iptal edilmek zorunda kaldı. Futbolcuların sahaya çıkmasını engelleyen F.Bahçe ve Galatasaray kulüplerine uygulanan yaptırımın ardından, Suudi Arabistanlı yetkililerin maç öncesinde çalınacak Türk marşının söylenmemesini istemeleri üzerine maçın oynanmayacağını teyit ederek hemen Türkiye’ye döndüler. Riyad’da stadyumda oynanan maç yetkilileri rahatsız etti. Taraftarlar, modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün pankartını açmak üzereydi ama sonuçta bardağı taşıran son damla olmadı. Kulüplerin formalarında Atatürk’ün resmini taşımak istediği ancak Suudi Arabistan yetkilileri tarafından reddedildiği, bunun sonucunda hem Galatasaray’ın hem de F.Bahçe’nin oynamayı reddettiği ve maçın iptal edildiği öğrenildi.

Gardiyan:Suudi Arabistan’da oynanacak Türkiye Süper Kupası finalinin ertelenmesine ‘gömlek tartışması’ neden oldu

“Olay, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin son dönemde kızıştığı bir dönemde meydana geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi sonrasında gerginleşen diplomatik ilişkileri onarma çabaları kapsamında Temmuz ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etti. 2018’de İstanbul “Finalin iptal edilmesiyle Türk futbolu için tartışmalarla dolu bir ay daha geçti”.

Bloomberg__:_Türk futbol takımları forma tartışması nedeniyle Suudi Arabistan’da oynamayı reddetti

ABD’li uluslararası haber ajansı Bloomberg, olayın iki ülke arasında son dönemde yaşanan gerilime yönelik “tehdit” niteliği taşıdığını ve Atatürk’ün toplumdaki imajını da yansıttığını vurguladı:

“Türk futbol kulüpleri F.Bahçe ve Galatasaray, Suudi Arabistan’ın müdahalesi nedeniyle oyuncuların Türkiye’nin laik kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imajını taşıyan tişört giymelerini engellemesi üzerine Riyad’da yapılması planlanan maçı iptal etti.

Lig şampiyonu Galatasaray ve Türkiye Kupası sahibi Fenerbahce, maç öncesi ısınma çalışmaları için sahada bu formaları giymek istedi. “Atatürk, Suudi Arabistan’ın da parçası olduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından 1923’te Türkiye’yi laik bir cumhuriyet olarak kurdu ve İslam halifeliğini kaldırdı.”

Le Figaro

“Suudi Arabistan, futbolun yanı sıra Formula 1, golf, binicilik ve boksa yaptığı yatırımlar sayesinde kendisini küresel bir spor süper gücü olarak kurmaya çalışıyor. Son yıllarda, en son FIFA Club World olmak üzere çok sayıda spor etkinliği düzenledi. Kupası ve İtalya ve İspanya Süper Kupası.”

Amaç

“Maç, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Atatürk devrimlerinin 100. yılında oynanacaktı. Ayrıca milli bayrağa ve Türk marşına izin verilmeyeceği ima edilmişti ancak TFF bunu yalanladı. Ertelenen maçın Türkiye’de oynanması kuvvetle muhtemel.Fenerbahçe, kasım ayı yönetim kurulu toplantısında maçın geçen sezon Şampiyonlar Ligi finalinin oynandığı İstanbul Atatürk Stadı’nda veya Samsun 19’da oynanmasını teklif etmişti. Mayıs Stadı Takımlar, lig maçları için artık Türkiye’ye dönecek ve 7 Ocak’ta F.Bahçe ile karşılaşacak. “İstanbulspor ile, Galatasaray da Konyaspor ile karşılaşacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir