Google Çeviri’ye 5 yeni Türk dili eklendi: Çuvaşça, Kırım Tatarcası, Başkurtça, Tuvanca ve Yakutça

Google, popüler çeviri uygulamasına 110 yeni dil ekledi ve bunların beşi Türkçe.

REKLAM

Popüler çeviri uygulaması Google Translate’e beş yeni Türkçe dili eklendi.

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı teknoloji devi Google’ın resmi destek sayfasında yapılan açıklamaya göre, uygulamaya eklenen 110 dil arasında dilin Türkçe koluna ait Çuvaşça, Kırım Tatarcası, Başkurtça, Tuvanca ve Yakutça da yer alıyor. Ural-Altay dil ailesi.

Türk dillerinin Kıpçak grubundan Kırım Tatarca ve Başkurt, Ogur-Bolgar grubundan Çuvaşça, Sibirya grubundan Yakut ve Tuvan dillerinin de eklenmesiyle Google Translate’in desteklediği toplam Türk dili sayısı 13 oldu.

Uygulamanın desteklediği diğer Türk dilleri ise Azerbaycan Türkçesi, Kazakça, Kırgızca, Tatarca, Türkçe, Türkmence, Özbekçe ve Uygurcadır.

Google yaptığı açıklamada, uygulamaya eklenen 110 yeni dilin şimdiye kadarki en büyük güncellemeyi temsil ettiğinin de altını çizdi.

2008 yılında hayatımıza giren Google Çeviri, 2016 yılına kadar istatistiksel makine çevirisini esas alıyordu. Kasım 2016’da Google, Google Çeviri’nin Google Nöral Makine Çevirisi (GNMT) adı verilen daha ileri teknolojiye sahip bir motora geçeceğini duyurdu ve uygulamanın özellikleri o zamandan beri genişlemeye devam etti.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde Google Çeviri’nin dil yetenekleri de artıyor. ChatGPT ve OpenAI tarafından geliştirilen chatbot DeepL gibi yapay zeka tabanlı uygulamalar da çeviri alanında oldukça popüler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir