İsrail, Batı Şeria’da Filistinlilere ait 12 bin dönümden fazla araziye el koydu

Filistin Kurtuluş Örgütü’ne (FKÖ) bağlı Ayrım Duvarı (Utanç Duvarı) ve Yahudi Yerleşimleriyle Mücadele Konseyi tarafından yapılan açıklamada, “İşgal makamlarının (İsrail) toplam 12 bin Yahudi Yerleşimi’ne el koyma kararı aldığı” belirtildi. Nablus’un güneydoğusundaki Akraba köyünde 715 dönüm vatandaş arazisi.” .

İsrail’in Filistin topraklarını gasp etme kararının, söz konusu bölgenin “devlet arazisi” olduğu bahanesiyle verildiği, bu nedenle Filistinlilerin bölgeye girişinin yasaklanacağı ve arazinin yasadışı yerleşim kurmak için kullanılacağı kaydedildi.

İsrail’in kararının “bölgede geniş toprak alanlarını ele geçirerek Batı Şeria’nın doğu kısımlarının, özellikle de Ürdün Vadisi ve yakın bölgelerin kontrolünü ele geçirmeye yönelik daha büyük bir planın parçası” olduğu vurgulandı.

Açıklamada, şöyle denildi: “İsrail işgal yetkilileri, 2024 yılı başından bu yana Filistin topraklarının devlet topraklarına dönüştürülmesine ilişkin 4 karar aldı. Bu kararlar sonucunda vatandaşların topraklara erişimi ve toprakları kullanması yasaklandı.”

Açıklamada, İsrail’in yılbaşından bu yana Filistinlilere ait 24 bin araziyi “devlet arazisi” ilan ettiği ve aynı tarihten bu yana “farklı isimler altında ele geçirilen” toplam arazi miktarının 39 bine ulaştığı belirtildi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da 451 bin, Doğu Kudüs’te ise 230 bin İsrailli, Filistin topraklarını gasp ediyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki bu yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir