Ucuz güneş gözlüklerine dikkat edin; görme duyunuza zarar verebilirsiniz

genişletmek

KAYNAKİHA

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşların güneş gözlüğü ihtiyacı artarken uzman, güneş gözlüğü konusunda uyarıyor.

Profesör. Dr.Mustafa Ataş; Güneş gözlüklerinin rastgele alınmaması gerektiğini söyleyen; “Yazın gelmesiyle birlikte güneş yüzünü göstermeye başladı. Güneş ışınları vücudumuza gerçekten faydalıdır. Özellikle D vitamininin oluşumu vücudumuza faydalıdır. Her şeyin fazlası gibi, güneş ışığının da fazlası vücuda zarar verebilir. Gözlerinizi özellikle aşırı güneş ışığına maruz bırakmak da zararlı olabilir. Dalga boyu 380 ila 780 nanometre arasında olan ışığı görebiliriz. 380’in altındaki ışığa ultraviyole ışık diyoruz. Ultraviyole ışınları özellikle gözler için zararlıdır. Bu ışınlar çok yoğun enerji içerir. Bunlardan korunmak için bazı hassas kişiler ve hatta sağlıklı kişiler güneş gözlüğüne ihtiyaç duymaktadır. Güneş gözlüğü alırken tanıdığımız gözlükçülerden almalısınız. Sokak satıcılarından, bilmediğimiz yerlerden rastgele alışveriş yapmamalıyız” dedi.

Güneş gözlüklerinin ultraviyole filtreye sahip olması gerektiğini vurgulayan Ataş; “Bu güneş gözlüklerinin Avrupa’dan sertifikalı ve TSE onaylı olması çok önemli. Ultraviyole ışınlarından %100 filtrelenmiş olmalıdır. Sokakta rastgele aldığımız güneş gözlükleri ultraviyole filtresi yoksa faydadan çok zarar verebilir. Çünkü ultraviyole ışınlarını filtrelemeyen güneş gözlüğü taktığınızda gözbebeği genişleyecek ve daha fazla güneşe maruz kalarak hasara neden olacaktır. Bu yüzden bu kadar önemli. “Rengi ve estetiğinden ziyade etiketine bakıldığında ultraviyole ışınlara karşı %100 filtrelenmiş olması çok önemli” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir