WSJ: Amerikan istihbaratı, Navalny’nin ölüm emrini muhtemelen Putin’in vermediğine inanıyor

WSJ, konuya aşina isimsiz kişilere dayandırarak, ABD istihbarat teşkilatlarının, Navalny’nin öldürülmesi emrini muhtemelen Putin’in vermediği sonucuna vardığını bildirdi.

REKLAM

Wall Street Journal’ın Amerikan istihbaratına dayandırdığı habere göre, muhtemelen Başkan Vladimir Putin, Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny’nin öldürülmesi emrini vermemişti.

Putin’in ve Kremlin’in en büyük rakibi olan 47 yaşındaki Navalny, 16 Şubat’ta Rusya’nın Kuzey Kutbu’ndaki bir hapishane kolonisinde aniden öldü.

Navalny’nin cenazesi Rusya’nın başkenti Moskova’da sıkı güvenlik altında toprağa verildi.

Yakın çevresi ve ABD dahil Batılı kaynaklar, Putin’in Navalny’nin ölüm emrini verdiğini ve iddialarını destekleyecek kanıtlar sunacaklarını söyledi. Kremlin ise herhangi bir devletin müdahalesini reddetti.

Geçen ay yaptığı açıklamada Putin, Navalny’nin ölümünü “üzücü” olarak nitelendirdi ve ülkeye dönmemesi koşuluyla Navalny’yi esir değişimi yoluyla Batı’ya teslim etmeye hazır olduğunu söyledi.

Benzer şekilde Navalny’nin akrabaları da bu tür toplantıların yapıldığını doğruladı.

WSJ, konuya aşina isimsiz kişilere dayandırarak, ABD istihbarat teşkilatlarının, Navalny’nin öldürülmesi emrini muhtemelen Putin’in vermediği sonucuna vardığını bildirdi.

Haberde ayrıca Washington’un Rus lideri Alexei Navalny’nin ölümünün tüm sorumluluğundan muaf tutmadığının da altı çiziliyor.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, bugün (27 Nisan) yaptığı açıklamada, “boş spekülasyon” içerdiğini söylediği WSJ raporlarını gördüğünü söyledi.

Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Peskov, “Yazıyı gördüm, ilgiyi hak eden kaliteli bir materyal olduğunu söyleyemem” dedi. Sözleriyle istihbarat raporlarını küçümseyen bir dil kullandı.

WSJ’nin kaynaklara dayandırdığı haberine göre bulgu “istihbarat camiasında geniş çapta kabul gördü ve aralarında Merkezi İstihbarat Teşkilatı, Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ve Dışişleri Bakanlığı istihbarat biriminin de bulunduğu çeşitli kurumlar tarafından paylaşıldı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir