Tayvan, TikTok’u ‘ulusal güvenlik tehdidi’ olarak görüyor

Tayvan haber ajansı CNA’nın haberine göre Dijital İşler Bakanı Audrey Tang, geçen hafta yapılan parlamento oturumunda Çinli şirket Bytedance’ın ana ortağı olduğu TikTok’un ulusal bilgi güvenliği açısından “tehlikeli ürün” olarak sınıflandırıldığını söyledi. ve iletişim.

Bakan Tang, dolaylı veya doğrudan düşman devletler tarafından kontrol edilen ürünlerin ulusal güvenliğe tehdit olarak değerlendirildiğini vurguladı.

Tayvanlı yetkilinin açıklaması, ada hükümetinin TikTok hakkındaki tutumunun, uygulamanın ulusal güvenlik gerekçesiyle yasaklanmasını tartışan ABD’nin tutumuyla uyumlu olduğunu gösteriyor.

ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki TikTok yasağının önünü açan tasarıyı 13 Mart’ta kabul etti ve tasarı onaylanmak üzere Senato’ya gönderildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Senato’nun onaylaması halinde yasayı imzalayıp yürürlüğe koyacağını duyurdu.

TikTok’un “ulusal güvenlik endişesini temsil ettiği” gerekçesiyle yasaklanmasının önünü açan yasa tasarısı yasalaşırsa, baş ortak olan Çinli şirket ByteDance, platformu elden çıkarmak zorunda kalacak.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği Tayvan, 1949’dan bu yana fiilen bağımsızlığını sürdürüyor. Çin anakarası ile Tayvan arasında iç savaş sonrasında ortaya çıkan ayrılık ve egemenlik konusundaki anlaşmazlık devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir