Yeni Zelanda-AB serbest ticaret anlaşması 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek

Yeni Zelanda ile AB arasında ticareti yüzde 30 artırmayı hedefleyen anlaşmanın 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceği açıklandı.

REKLAM

Yeni Zelanda, Avrupa Birliği ile imzalanan serbest ticaret anlaşmasının ulusal parlamento tarafından onaylanmasının ardından 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Ticaret ve Tarım Bakanı Todd McClay, Yeni Zelanda’nın Pazartesi sabahı erken saatlerde anlaşmayı onayladığını AB’ye bildirdiğini söyledi.

Bu anlaşmayla taraflar aralarındaki ikili ticareti yüzde 30 oranında artırmayı hedefliyor.

Temmuz 2023’te Wellington ve Brüksel tarafından imzalanan anlaşma, Kasım ayında Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı.

Yeni Zelanda için anlaşma, sığır eti, kuzu eti, tereyağı ve peynir endüstrileri gibi sektörlere fayda sağlayacak. Kivi gibi diğer ihraç ürünlerine uygulanan gümrük vergileri de kaldırılacak.

AB açısından giyim, kimyasallar, ilaçlar ve arabaların yanı sıra şarap ve tatlılar gibi ihraç ürünlerine uygulanan gümrük vergileri kaldırılacak.

“Anahtar Ortaklar”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, anlaşma geçen yıl açıklandığında “Yeni Zelanda bizim için Hint-Pasifik bölgesinde önemli bir ortak. Bu serbest ticaret anlaşması bizi daha da yakınlaştıracak” dedi.

Brüksel’e göre AB’nin Pasifik takımadalarına ihracatı yılda 4,5 milyar avroya kadar artabilir. Yeni Zelanda’daki AB yatırımı %80’e ulaşabilir.

Anlaşma, dört yıl süren zorlu müzakerelerin ardından Haziran 2022’de tamamlandı.

2022 verilerine göre AB, 12,10 milyar dolarlık ikili mal ve hizmet ticaretiyle Yeni Zelanda’nın dördüncü büyük ticaret ortağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir