Çin’de Elektrikli Araç Üretimi ve Satışı Arttı – Son Dakika Otomotiv,Ekonomi Haberleri

Çin Otomobil Üreticileri Birliği’nin (CAAM) verilerine göre, nisan ayında “Yeni Enerji Aracı (NEV)” olarak adlandırılan şarj edilebilir, bataryalı, hibrit ve yakıt hücreli elektrikli araçların üretimi 870 bine, satışı ise 850 bine yükseldi.

EV üretimi bir önceki yıla göre %35,9, satışlar ise %33,5 artarken, elektrikli araçların toplam üretim içindeki payı %36’ya yükseldi.

Yılın ilk 4 ayında elektrikli araç üretimi 2 milyon 985 bine, satışı ise 2 milyon 940 bine ulaştı. Bu dönemde üretim bir önceki yıla göre %30,3, satışlar ise %32,3 arttı.

GEÇEN YIL ÇİN İHRACATTA LİDERLİĞİ ELDE ETTİ

2023 yılında 4,91 milyon otomobil ihraç eden Çin, Japonya’yı geride bırakarak dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı oldu.

Elektrikli araç üretimi ve ihracatındaki artış, genel ihracatın düştüğü bir yılda ülkenin otomotiv liderliğine yükselmesinde etkili oldu.

CAAM verilerine göre Çin’in elektrikli araç üretimi 2023’te 9,58 milyona, satışları ise 9,49 milyona yükselirken, ülke bu kategoride üst üste dokuzuncu yıldır küresel pazardaki lider konumunu korudu.

ABD, ÇİN’DEN İTHAL EDİLEN ELEKTRİKLİ ARAÇLARA EK GÜMRÜK VERGİSİ UYGULAYACAK

ABD yönetimi, Çin’den ithal edilen elektrikli araçların da aralarında bulunduğu bazı sanayi ürünlerine ek gümrük vergisi uygulamaya hazırlanıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen ay Çin’e yaptığı ziyarette, Çin’in elektrikli araçlar, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yeni enerji ürünlerine yönelik sübvansiyonlarının ABD ve diğer ülkeleri ucuz ürünlerle dolduracağını ve küresel pazarda dengesizliklere yol açacağını belirtmişti. ve buna karşı önlem alınmalıdır. Alacaklarını bildirdi.

CAAM Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Sekreteri Fu Bingfing, Washington yönetiminin planladığı tarife artışı hakkında “korumacı ve izolasyoncu eylemlerin yeni enerji sektörünün teması olmaması gerektiği” yorumunu yaptı.

Otomotiv imalat sanayinin gelişimi için küresel bir vizyona ve açık fikirli bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Fu, Çin’in küresel otomotiv şirketlerine daha fazla pazar erişimi ve fırsatlar sağlamaya hazır olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir