“Gazze’deki soykırımı durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlaması yeterli.”

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erbaş, İtalya’da Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) Como Camisi’nde gurbetçilerle buluştu.

Cemaatin Ramazan Bayramını tebrik eden Erbaş, Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Hz. Muhammed’in veda hutbesinde Kur’an-ı Kerim ve Sünnet’i emanet ettiğine işaret eden Erbaş, şöyle konuştu: “Peygamberimiz şöyle buyuruyor: ‘Bu ikisine sarıldığınız sürece yoldan sapmazsınız.’ O halde Kur’an ve Sünnet’ten hiçbir zaman uzak kalmayacağız.” “Her Müslüman Kur’an’ı öğrenmeli, okumalı, anlamalı ve yaşamalıdır.” dedi.

[Fotoğraf: AA]


“Soykırıma uğrayan ve öldürülen insanların inançları dikkate alınmıyor”

İsrail’in Gazze’de gerçekleştirdiği soykırıma ilişkin Erbaş, “Soykırıma uğrayıp öldürülen insanların inançları dikkate alınmıyor, onları korumalıyız. Mazlumların ırkı, dini dikkate alınmıyor, destek olmalıyız” dedi. Her yerde söylüyoruz, elimizden geldiğince haykırıyoruz. Zalim Müslümanlar “Mazlum gayrimüslim de olsa, mazlum gayrimüslimlerin yanında, zalim Müslümanların karşısında duracağız. İnancımız bunu gerektiriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gazze’de bombalar altında bebek, çocuk ve masum insanların öldüğünü vurgulayan Erbaş, şöyle konuştu:

“Orada hayatını kaybeden Hıristiyanlar da var. Onlar da mazlum. Bütün dünyanın bunu bilmesi lazım. İslam’da savaş hukukunun esaslarında şöyle bir cümle var: ‘Düşman bir yere savaş ilan ederse, bir yere savaş açarsa’. Vatanınızı, sınırlarınızı işgal edin ve bunlara karşı bir savunma savaşında bulunursanız, savaş sırasında bile masum insanlara dokunmayın, masum insanları, hayvanları, çevreyi, bitkileri kanatmayın.” Bu İslam’dır. Gazze’deki soykırımı, katliamı ve zulmü durdurmak için dünyanın insan olduğunu hatırlaması yeterli. Dünyadaki olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını sadece Müslümanların birlikte hareket etmesine bırakamayız.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

“Kim bir insanı öldürürse bütün insanlığı öldürmüş gibidir. Kim bir insanı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibidir.” Ayeti hatırlatan Erbaş, İslam’ın insan haklarının ve insan davranışlarının temellerini attığını belirterek şu ifadelerde bulundu:

“Hani insan hakları, evrensel bildiriler, hümanizm, ne… Filistin’dekiler insan değil mi? İnsan ve hayvan hakları savunucuları, Filistin’de öldürülen ve katledilen onbinlerce insanı kurtarmak için yürüdü. bir balina kadar değerlidir.” “İnsanlara insanlıklarını hatırlamaları için söylememiz gereken hiçbir şey yok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir